VIII KONGRES PORT PC

27 lutego 2020 r., Targi ENEX, Kielce

Centrum Kongresowe Targów Kielce
Sala Omega

27 lutego 2020 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbędzie się VIII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Uczestnicy Kongresu otrzymują identyfikatory uprawniające do bezpłatnego wstępu na Targi ENEX (Ekspozycja otwarta w dniach 26-27 lutego 2020 r. w godzinach 9:00-17:00).

Patronat Honorowy nad VIII Kongresem PORT PC objęło Ministerstwo Rozwoju.

Kongres PORT PC  to najważniejsze wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, w ciągu każdego roku gromadzące ponad 300 osób z branży grzewczej. Spotkanie ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Głównym tematem VIII Kongresu PORTPC będzie efektywna elektryfikacja ogrzewania jako główny kierunek neutralności klimatycznej ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Unii Europejskiej.

Kongres PORT PC 2019
Kongres PORT PC 2019

Oprócz tego ważnymi tematami wydarzenia będą nowe Warunki Techniczne 2021 i znaczenie budynków plus-energetycznych w nowych wymogach. W trakcie kongresu wydane zostaną uaktualnione branżowe wytyczne PORT PC cz. 1 dotyczące dolnych źródeł dla pomp ciepła oraz wytyczne PORT PC  cz. 7 dotyczące projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła. W trakcie kongresu przedstawione zostaną także aktualne informacje o sytuacji rynkowej za 2019 rok, prognozy rynku w najbliższych latach.

W ciągu najbliższych miesięcy należy się spodziewać ogłoszenia celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 r.  Oznacza to konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych w ciągu 30 lat do takiego poziomu, który będą stanie absorbować lasy w Unii Europejskiej.

W trakcie pierwszej części wydarzenia przedstawione zostanie znaczenie elektryfikacji z przeważającym udziałem OZE i połączenia sektorów zużycia energii. Jakie znaczenie w osiągnięciu celu neutralności ma sektor zużycia ciepła i chłodu, a szczególnie budownictwo? Jak najbliższa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej wpłynie na poprawę efektywności energetycznej budynków w Polsce? Co to oznacza dla branży urządzeń grzewczych w polskim budownictwie?
To zagadnienia na których skupi się pierwsza część VIII Kongresu PORTPC z udziałem czołowych europejskich ekspertów.

Gościem wydarzenia będzie Natalia Plaskiewicz – doradca ds. efektywności energetycznej, wytwarzania i innowacji Eurelectric, która przedstawi ideę i znaczenie elektryfikacji i połączenia sektorów zużycia ciepła. Z kolei Thomas Nowak sekretarz generalny EHPA, który gościł już podczas pierwszego kongresu PORTPC  2013 roku, pokaże aktualną sytuację i perspektywy rozwoju  rynku europejskiego z punktu widzenia czołowej organizacji branżowej pomp ciepła.

Większość krajów Unii Europejskiej wkroczyła już na drogę zmian w sektorze ogrzewania i chłodzenia, również w Polsce w najbliższych miesiącach musi powstać finalna wersja krajowego planu na rzecz energii i Klimatu, pozwalająca na realizację ambitnych celów klimatycznych w 2030, a rok później ma powstać kolejny plan obejmującego rozwój polskiej gospodarki do 2050 roku.

Kolejny gość: dr Christian Schnell – ekspert Instytutu Jagiellońskiego – przedstawi sytuację w zakresie realizacji celu OZE do 2030 oraz wpływ wymogów UE na rozwój branży pomp ciepła na najbliższych latach. Perspektywę elektryfikacji ogrzewania, rozwoju branży grzewczej oraz badań i rozwoju  z punktu widzenia  czołowego instytutu badawczego Fraunhofer ISE przedstawi dr Marek Miara.

W ramach forum dyskusyjnego na temat koniecznych zmian rynku urządzeń w Polsce głos zabiorą m. in. Jan Rosenow – dyrektor Programów Europejskich z The Regulatory Assistance Project, Piotr Woźny – prezes NFOSIGW oraz Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

W trakcie Kongresu zostanie rozstrzygnięty konkurs dla firm instalacyjnych na najlepszy przykład rozwiązania w ramach akcji społecznej „Dom Bez Rachunków”.

Do udziału w Kongresie zapraszamy przedstawicieli organizacji branżowych, instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce, przedstawicieli samorządu, przedstawicieli branży grzewczej oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką efektywnych budynków przyszłości.

Koszt uczestnictwa w konferencji to 300 zł (przewidziane są zniżki m.in. dla studentów oraz osób, które zarejestrują się i opłacą swój udział do końca grudnia 2019 roku).

VIII Kongres PORT PC odbędzie się 27 lutego 2019 r. w Kielcach. Impreza towarzyszyć będzie Targom ENEX/ENEX Nowa Energia, które odbędą się w dniach 26-27 lutego 2020 r.
Godziny otwarcia ekspozycji: 9:00-17:00

Uczestnicy Kongresu otrzymają bilet uprawniający do wstępu na całe Targi ENEX (hale).

Zapraszamy do odwiedzenia Targów Enex już 26 lutego 2020 r.
Zapraszamy także na stoisko PORT PC.

Program Targów dostepny jest TUTAJ.