Lokalizacja: Brzoskwinia

Informacje o obiekcie

Inwestorka od dawna nosiła się z zamiarem przeprowadzenia się do Polski. Jako że od dłuższego czasu pracowała w Niemczech, po przejściu na emeryturę postanowiła zrealizować swoje marzenie.

Zamysł był taki aby połączyć tradycję z nowoczesnością. Dom jest zbudowany z grubych bali drewnianych. Od środka jest specjalna warstwowa izolacja i dodatkowo deski drewniane jako element wykończeniowy. Budowy podjęli się cieśle z Zębu na Podhalu. Swoje prace rozpoczęli we wrześniu a już w listopadzie dom był przykryty piękną blacho dachówką gontową. Widząc postęp prac i zaangażowanie „górali” nie można było nie docenić ich profesjonalizmu. Wykonali swoje prace perfekcyjnie i w bardzo krótkim czasie. Efekt końcowy jest powalający.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Ze względu na podeszły wiek Inwestorki jak również i to że od niedawna została wdową, w swoich projektach od samego początku pojawiła się pompa ciepła (nie bez znaczenia jest również inna świadomość ekologiczna w Niemczech gdzie Inwestorka pracowała). Urządzenie takie jest bezobsługowe, nie emituje zanieczyszczeń i koszty eksploatacji są stosunkowo niewielkie do innych nośników energii. Z pompą ciepła najlepiej współpracuje ogrzewanie niskotemperaturowe więc w całym domu zostało zastosowane ogrzewanie podłogowe. W łazienkach oprócz „podłogówki” zostały zamontowane grzejniki drabinkowe (ręcznikowiec).

Szczegóły techniczne

Na szczytowe źródło ciepła dla obiektu została wybrana pompa ciepła typu kompakt z wbudowanym zbiornikiem 200 litrowym ze stali szlachetnej. Moc grzewcza urządzenia została wyliczona przez projektanta i wynosi 12 kW. Dom jest parterowy (taka była decyzja Właścicielki mimo, że na poddaszu można było by wygospodarować piękne pomieszczenia mieszkalne) o powierzchni 220 m2. 2 stanowiskowy garaż nie jest ogrzewany. W domu zastosowano również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wilgoci. Dolnym źródłem ciepła dla pompy ciepła są 3 odwierty po 90 metrów połączone w systemowej studzience łączeniowej.

Opis systemu z pompą ciepła

Pompa ciepła jest jedynym źródłem ciepła dla domu. Kominek z nawiewem pełni raczej rolę estetyczna i jest używany bardzo rzadko. Całkowity koszt dolnego źródła ciepła, węzła , ogrzewania podłogowego z grzejnikami i rekuperacji zamknął się kwotą 150 000 zł. Średni roczny koszt energii elektrycznej do pompy ciepła nie przekracza 3 000 zł.