Oslo, a wraz z nim kilka innych dużych miast europejskich zadeklarowało wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów z silnikiem wysokoprężnym w przyszłości. Wydarzenia z niedalekiej przeszłości takie jak zakończony klika miesięcy temu proces w Sztutgardzie w którym Sąd poparł starania
władz miasta by usunąć z niego diesle czy afera Volkswagena  „Diesel-gate” sprzed kilku lat przypieczętowały początek końca ery samochodów wykorzystujących paliwa kopalne. Marki takie jak Volvo, Jaguar, Range Rover a od niedawna również Volkswagen zadeklarowały podjęcie ambitnego celu wprowadzenia w najbliższej przyszłości  silników elektrycznych we wszystkich nowych samochodach.

Rok 2017 będzie zapamiętany jako ten w którym szala w przemyśle samochodowym jednoznacznie przechyliła się na korzyść samochodów elektrycznych. E-mobilność jest tylko jednym z przykładów nowej ery elektryfikacji która właśnie staje się rzeczywistością.
W momencie kiedy w końcu uświadamiamy sobie potrzebę odejścia od stosowania paliw kopalnych, rośnie znaczenie elektryczności.

Podobną drogą wielkich zmian podąży również sektor ogrzewania. Niemcy nazywają ją „Wärmewende” (na wzór „Enegiewende”), odejście od paliw kopalnych w kierunku efektywnego energetycznie ogrzewania za pomocą pomp ciepła. Jak dotąd obserwujemy zaledwie początek tych zmian, ale rządy poszczególnych państw w całej Europie wolno lecz stopniowo zdają sobie sprawę, że właśnie tą drogą należy pójść. Część z nich wciąż jest nastawiona sceptycznie zastanawiając się czy jest to możliwe do wykonania. Bardziej istotne jest jednak pytanie czy zmiany w sektorze elektroenergetycznym z zależnymi od pogody odnawialnymi źródłami energii elektrycznej będą możliwe bez olbrzymiej liczby elastycznych odbiorników energii takich jak pompy ciepła. Koszty elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych wciąż spadają, a tradycyjne elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne już teraz stają się nieekonomiczne. Tempo transformacji sektora energetycznego znacząco rośnie z jednym wyjątkiem – jest nim sektor ogrzewania. Sektor ten wciąż zmienia się powoli, w rytmie zmian wprowadzanych w prawie budowlanym, powodowanych wdrożeniem norm dla budynków o niemal zerowym zużyciu energii.
W wielu krajach europejskich pompy ciepła stają się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem w sektorze nowych budynków, torując drogę dla niskoemisyjnego sektora grzewczego przyczyniając się do eliminacji smogu.

Rozpocznijmy te zmiany!
Zdekarbonizujmy sektor ogrzewania wykorzystując pompy ciepła!

 

Martin Forsén
Prezes Zarządu
Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA)