Ponad 30 think-tanków, organizacji społecznych i branżowych podpisało się pod apelem o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych pełnej aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu.
W obliczu konieczności pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej i budowy gospodarki neutralnej klimatycznie, think-tanki, organizacje społeczne i branżowe apelują do Ministry Klimatu i Środowiska o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji publicznych dotyczących aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Podpisany przez ponad 30 organizacji list otwarty w tej sprawie skierowano także do Premiera Donalda Tuska oraz innych członków rządu, których resorty mają wpływ na polityki klimatyczne i energetyczne.
Aktualizacja KPEiK jest kluczowym elementem zarządzania transformacją energetyczną w Polsce i zobowiązaniem wynikającym z prawa unijnego. Polska była zobligowana do przedłożenia tego dokumentu Komisji Europejskiej do 30 czerwca bieżącego roku. Tymczasem rząd nie przedstawił dotąd ani gotowego dokumentu, ani czytelnego harmonogramu dalszych prac, uwzględniającego ukończenie aktualizacji KPEiK w wersji, która zawiera scenariusz ambitnych działań transformacyjnych (tzw. scenariusz WAM). Nie jest także znany termin ani tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych, więc nie ma pewności, czy zostanie zapewniony odpowiednio długi czas na zapoznanie się z uwagami i ich uwzględnienie. W związku z tym, organizacje apelują: opóźnienie w opracowaniu aktualizacji KPEiK nie może być powodem pominięcia konsultacji lub przeprowadzenia ich w sposób powierzchowny. Musi zostać zapewniony odpowiednio długi czas na zebranie opinii i rekomendacji od wszystkich interesariuszy.
Sygnatariusze listu apelują też do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o uruchomienie trwałej platformy wielopoziomowego dialogu społecznego w tym obszarze oraz publikację wyników modelowania scenariuszy działań transformacyjnych. Podpisane pod listem organizacje deklarują jednocześnie gotowość do aktywnego udziału w procesie konsultacji, a także do zaangażowania się w szeroki dialog na rzecz wypracowania i realizacji kompleksowej oraz sprawiedliwej społecznie polityki energetycznej Polski.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem listu otwartego, do pobrania TUTAJ.