Zapraszamy do udziału w IX Kongresie PORT PC “Pompy ciepła na fali renowacji”, który odbędzie się 17 czerwca 2021 r. W tym roku wydarzenie odbędzie się w formule online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, pod warunkiem wcześniej rejestracji na wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona.

IX Kongres będzie szczególnie ważnym momentem w 10-letniej historii stowarzyszenia i historii pomp ciepła w Polsce. Kongres PORT PC to najważniejsze, coroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, w każdym roku gromadzące kilkaset osób z branży techniki grzewczej i budynkowej. Warto wspomnieć, że w  2020 r. wydarzenie zgromadziło ponad 600 uczestników. Zdaniem zaproszonych gości zagranicznych była to największa impreza poświęcona promocji pomp ciepła w Europie oraz prawdopodobnie na Świecie. Spotkanie ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Paweł Lachman – Prezes Zarządu PORT PC zaprasza na IX Kongres PORT PC:

„PORT PC jako stowarzyszenie branżowe istnieje już ponad 10 lat. Jesteśmy jedyną organizacją związaną z OZE, która wydała kompleksowe wytyczne branżowe, wdrożyła zarówno standardy jakościowe w zakresie szkoleń instalatorów, jak i znaki jakości pomp ciepła.
Cieszymy się też, że rok 2021 zapowiada się jako: rok pomp ciepła w Polsce. W poprzednim roku nastąpiły duże wzrosty sprzedaży liczby pomp ciepła na rynku. Wg analiz PORT PC rynek pomp ciepła typu powietrze/woda i wzrósł o 108%. Dostępne badania pokazują również, że i w 2021 możemy spodziewać się blisko trzycyfrowego wzrostu sprzedaży tej grupy pomp ciepła w Polsce. Komisja Europejska w unijnej strategii integracji sektorów energetycznych w „Europejskim Zielonym Ładzie” odeszła od zasady neutralności technologicznej. Wskazuje na kluczowe znaczenie pomp ciepła w transformacji energetycznej budynków w Europie. W ciągu obecnego roku możemy spodziewać się powstania ponad 100 różnych aktów prawnych wdrażających w przyszłości kierunek neutralność klimatycznej. Co jest również istotne, również w Polityce Energetycznej Polski 2040 jednoznacznie wskazano znaczenie pomp ciepła w ogrzewaniu budynków. Kluczowe znaczenie ma rządowa deklaracja odejścia od stosowania kotłów gazowych w modernizacji budynków do 2030 rok w projekcie długoterminowej strategii renowacji budynków.
Zapowiedź Komisji Europejskiej dotycząca oczekiwanego udziału 40% pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych do 2030 r. i 65% do 2050 r. stawia znaczne wyzwania dla całej branży producentów, projektantów, instalatorów urządzeń grzewczych.

Kluczowym pytaniem jest, czy i kiedy technologia pomp ciepła może być powszechnie stosowana w istniejących budynkach? Czy pompy ciepła będą tańsze w perspektywie najbliższych 5 czy 10 lat?
Jak wygląda ich ekologiczność obecnie i w przyszłości?

Czy potrzebna jest głęboka termomodernizacja budynków przy stosowaniu pomp ciepła?

W jakim stopniu produkcja pomp ciepła jest szansą dla polskich producentów urządzeń grzewczych?

Główne pytania, na które będziemy starali się znaleźć odpowiedź w trakcie najbliższego Kongresu PORT PC to: jak wygląda perspektywa rozwoju rynku pomp ciepła w najbliższych kilku latach? Jak wesprzeć produkcję pomp ciepła i osprzętu w Polsce?

Na te i wiele innych pytań będziemy chcieli odpowiedzieć w trakcie naszego wydarzenia.

Ciągle dużym wyzwaniem jest przeszkolenie rzeszy instalatorów i przebranżowienie ich w kierunku powszechnego montażu pomp ciepła. Będziemy też rozmawiać o tym, czy są już realne alternatywy w stosunku do kierunku elektryfikacji ogrzewania. Kolejnym istotnym wyzwaniem będzie kwestia promocji budynków plus-energetycznych w kontekście nowych warunków technicznych w budynkach jednorodzinnych od 2021 roku oraz zapowiadanych przez NFOŚiGW programów wsparcia.

Cieszę również, że po blisko 8 latach wydane zostaną zmodyfikowane branżowe wytyczne dotyczące gruntowych dolnych źródeł pomp ciepła – wytyczne PORTPC cz. 1 wydanie II.
Jestem przekonany, że IX Kongres PORT PC będzie największym wydarzeniem w historii branży pomp ciepła w Polsce.
Życzę Państwu udanego IX Kongresu PORT PC.”

 

W czasie IX kongresu PORTPC planowane są cztery sesje tematyczne:

  • Europejski Zielony Ład i rola pomp ciepła w sektorze ciepła i chłodu w Polsce
  • Pompy ciepła w istniejących budynkach
  • Pompy ciepła w nowych budynkach plus-energetycznych
  • Dolne źródła dla pomp ciepła

Nowe poradniki i standardy branżowe PORT PC

W trakcie kongresu planowane jest wydanie zmienionych wytycznych pomp ciepła cz. 1 oraz trzech poradników: na temat zastosowania pomp ciepła w istniejących budynkach jednorodzinnych oraz na temat taksonomii zrównoważonego finasowania, poradnika PORTPC dla certyfikatorów i audytorów energetycznych w kontekście nowych warunków technicznych budynków (WT 2021).

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: www.portpc.pl/kongres.

Rejestracja na Kongres

Wydarzenie odbędzie się online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, pod warunkiem wcześniej rejestracji na wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona.

Link do rejestracji: https://bit.ly/Rejestracja_IX_Kongres_PORTPC