Konkurs PORT PC dla firm instalacyjnych na najlepszy przykład rozwiązania w ramach akcji społecznej “Dom Bez Rachunków”.

Dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w budownictwie mieszkaniowym w Polsce przyczynia się do szybkiego wzrostu zainteresowania tą technologią. Dzisiejsze rozwiązania w których stosuje się pompy ciepła, charakteryzują się dużą innowacyjnością, wciąż prowadzone są badania i prace nad wzrostem ich efektywności energetycznej. Obserwując ten trend, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) postanowiła ogłosić konkurs dla firm instalacyjnych na najlepszy przykład rozwiązania w ramach akcji społecznej Dom bez rachunków.

Film promujący kampanię “Dom bez rachunków”

Cel konkursu

Celem Konkursu jest popularyzowanie tematyki pomp ciepła, fotowoltaiki oraz systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła w budownictwie jednorodzinnym, inspirowanie architektów i projektantów do stosowania tego typu rozwiązań, rozwoju prac naukowo-badawczych związanych z tą tematyką, powielanie istniejących, sprawdzonych w praktyce instalacji, a przez to zwiększanie ilości rzeczywistych aplikacji pomp ciepła w tym sektorze, których skutkiem będzie wzrost udziału OZE oraz poprawa jakości powietrza w Polsce.

Dla kogo przeznaczony jest konkurs?

Do Konkursu mogą być zgłaszane projekty opisujące przykłady domów jednorodzinnych i osiedli domów jednorodzinnych, które wyposażone są w pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną oraz wentylację z odzyskiem ciepła i oddane do użytkowania na terenie Polski przynajmniej rok przed ogłoszeniem konkursu.

Do aplikowania zachęcamy przede wszystkim firmy wykonawcze, ale również inwestorów, producentów i inne osoby, które mają wiedzę i zgodę na publikację zdjęć i danych dotyczących ciekawych projektów.

Materiały do Konkursu

Kliknij TUTAJ aby pobrać Wzór zgłoszenia konkursowego.

Kliknij TUTAJ aby pobrać Formularz zgody i oświadczenia.

Termin zgłoszeń

Zgłoszenia konkursowe przygotowane zgodnie ze wzorem zgłoszenia konkursowego oraz formularzem zgody i oświadczenia, mogą być przesyłane do 14 lutego 2020 r. włącznie na adres mailowy: biuro@portpc.pl.

Fot. Shutterstock.com
Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcia Konkursu dokona Komisja w terminie do 20 lutego 2019 r., wybierając co najmniej 3 najlepsze projekty, biorąc pod uwagę przede wszystkim przesłanki merytoryczne (np. Efektywność), efekty środowiskowe (np. udział OZE, energooszczędność, wielkość redukcji CO2) i ekonomiczne (np. okres zwrotu, mechanizm finansowania), jak również pomysłowość i wielofunkcyjność aplikacji pomp ciepła oraz wszechstronność i możliwość powielania rozwiązań.

Wręczenie nagród

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, vouchery na nagrody pieniężne (I miejsce: 1500 zł, II miejsce: 1000 zł, III miejsce: 500 zł) oraz nagrody rzeczowe w postaci kompletu wytycznych projektowania pomp ciepła PORT PC, o wartości 250 zł.

Gala wręczenia nagród – Laureaci konkursu

Wyniki konkursu
I miejsce: Mariusz Markanycz Suntherm za projekt pt. „Dom z basenem w Wolinie” oraz „Dom bez rachunków w Szczecinku”
II miejsce: Villavarme PHU Marcin Krystoń za projekt pt. „Dom jednorodzinny w Grabówce”.
III miejsce: Tatra Green House – Bartłomiej Zubek za projekt pt. „Tatra Green House” – wypoczynek w zgodzie z naturą w domkach przyjaznych dla środowiska
Wyróżnienie: Zbigniew Bogdan Bukowski BUKOWSKI INSTALATOR za projekt pt.  „Osiedle domów jednorodzinnych w Mławie”.

Prezentacja nagrodzonych projektów odbyła się podczas uroczystej gali wręczenia nagród w dniu 27 lutego 2020 r. na VIII Kongresie PORT PC „Nowe standardy w technice grzewczej budynków” w ramach targów ENEX w Kielcach. Głównym tematem VIII Kongresu PORT PC była efektywna elektryfikacja ogrzewania jako główny kierunek neutralności klimatycznej ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Unii Europejskiej.

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu dotępny TUTAJ.