Lokalizacja Gliwice

Krótki opis

Firma AMEplus należy do czołówki polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w zakresie projektowania, oprogramowania oraz instalacji sprzętu automatyki i systemów sterowania.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Inwestor poszukiwał nowoczesnego systemu grzewczo-klimatyzacyjnego bazującego na odnawialnych źródłach energii, aby zmniejszyć koszty eksploatacji. Wybrany system po porównaniu okazał się najoszczędniejszym systemem przy optymalnym nakładzie inwestycyjnym.

Informacje o obiekcie:

Typ obiektu: usługowy

System grzewczy:

  • Dolne źródło:  powietrze
  • Zastosowane urządzenia:  rewersyjna pompa ciepła i kondensacyjny kocioł gazowy RTYR 116-360 CM
  • Typ pompy ciepła:  powietrze- woda
  • Moc grzewcza: 105kW
  • Moc chłodnicza: 33.8 kW

Opis systemu z pompą ciepła

System składa się z dwóch rewersyjnych gazowych absorpcyjnych pomp ciepła GAHP-AR oraz jednego kondensacyjnego kotła gazowego typu AY 00-120. W sezonie grzewczym podstawowe źródło ciepła stanowią rewersyjne pompy GAHP-AR. W okresach szczytowego zapotrzebowania na ciepło moc grzewcza uzupełniana jest przez zewnętrzny kocioł AY 00-120. W okresie letnim produkcja chłodu odbywa się za pomocą pomp GAHP-AR. Po stronie pierwotnej instalacji zastosowano glikol, który zabezpiecza układ przed ewentualnym zamarznięciem. W trybie grzania ciepło przekazywane jest za pomocą wymiennika ciepła na bufor, a następnie na obiegi grzewcze. W układzie chłodzenia wymiennik ciepła znajduje się za zbiornikiem buforowym. Urządzenia sterowane są za pomocą automatyki dedykowanej Tridium. Dodatkowo automatyka zarządza obiegami, zaworami, pompami cyrkulacyjnymi, a także pozwala na odczyt temperatury w buforze.

 

Firmy uczestniczące

Producent: Gazuno