Lokalizacja: Las Sokolniki (woj. łódzkie)

Krótki opis

W październiku 2013 roku w istniejącym budynku mieszkalnym o powierzchni użytkowej 220 m2została zainstalowana powietrzna pompa ciepła o modulowanej mocy grzewczej w zakresie od 3,5 do 12 kW. Budynek ogrzewany był wcześniej za pomocą kotła olejowego.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Zainstalowana pompa ciepła zasila grzejnikowy system grzewczy oraz przygotowuje ciepłą wodę w zintegrowanym zasobniku o pojemności 270 litrów.

Informacje o obiekcie

 • Typ obiektu: jednorodzinny
 • Powierzchnia ogrzewana: 220 m2
 • Rok instalacji pompy ciepła: 2013
 • Dystrybucja ciepła: grzejnikowy system grzewczy
System grzewczy

 • Dolne źródło: powietrze
 • Zastosowane urządzenia:
  – pompa ciepła NIBE SPLIT 3,5-12 kW :
  jednostka zewnętrzna NIBE AMS 10-12
  jednostka wewnętrzna NIBE ACVM z zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. i sterownikiem
 • Typ pompy ciepła: powietrze/woda
 • Moc grzewcza: 3,5-12 kW

Opis stanu bazowego

Do tej pory źródłem ciepła na potrzeby ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody był kocioł olejowy. Roczne zużycie oleju opałowego było na poziomie 3 200l. Inwestor płacił więc rocznie ok. 13 500 zł.

Opis systemu z pompą ciepła

Na wybór powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT niewątpliwie miały wpływ wysoka temperatura zasilania systemu grzewczego, osiągana dzięki pracy samej sprężarki (tj. 580C), co czyni urządzenie idealnym rozwiązaniem przy termomodernizacji budynku, brak konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci odwiertów pionowych i ingerencji w powierzchnię zagospodarowanej działki oraz inwerterowo sterowana sprężarka, dzięki której pompa ciepła automatycznie dopasowuje się do zmiennego zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku, bez skoków poboru energii, co powoduje jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Inwestor zachował istniejący kocioł olejowy, jako szczytowe źródło ciepła, wspomagające pracę pompy ciepła. Pompa ciepła została uruchomiona w październiku 2013r. Do końca kwietnia 2014r. urządzenie zużyło na potrzeby c.o. i c.w.u. 6000 kWh energii, co daje średniomiesięczne koszty eksploatacji NIBE SPLIT na poziomie 680 zł. Pompa ciepła NIBE SPLIT to niewątpliwie najtańsze źródło ciepła, w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kocioł olejowy, elektryczny, czy gazowy.

 

Firmy uczestniczące

Producent: NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.