Lokalizacja: Mikoszewo (woj. pomorskie)

Krótki opis

Dom mieszkalny chroniony wpisem do rejestru zabytków. Powstał około 1800 roku i był częścią zagrody olęderskiej typu Langhof. Na posesji znajdował się również wiatrak przemiałowy typu koźlak. W budynku mieszkali gospodarze – młynarze – Scheffler, Kroeker, Grossnik, Petres i Knoop. Według kronik i starych pocztówek w budynku przy ul. Gdańskiej 55 ,w roku 1807 w dniach 5-8 stycznia miała zatrzymać się w czasie ucieczki z Berlina do Kłajpedy królowa Luiza, żona pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Po wojnie budynek zamieszkały był przez ludność napływową, która nie znając specyfiki regionu i nie rozumiejąc architektury Żuław zaniedbała powierzone im budynki. Obecni właściciele przeprowadzili gruntowny remont budynku wraz z renowacją i konserwacją zachowanych oryginalnych elementów konstrukcyjnych i detali architektonicznych. Budynek został również przystosowany do współczesnych wymogów mieszkalnych – został ocieplony od środka i wyposażony w pompę ciepła i maty kapilarne.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Ze względów funkcjonalnych, ekologicznych, ekonomicznych oraz na niską temperaturę grzania, która nie jest szkodliwa dla konstrukcji drewnianej i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza o każdej porze roku ,a także na bezpieczeństwo instalacji w przypadku budynku drewnianego. Na maty kapilarne zdecydowano się również ze względu na aranżację wnętrza – bez grzejników.

Informacje o obiekcie:

  • Typ obiektu: jednorodzinny
  • Powierzchnia ogrzewana: 350 m2
  • Rok budowy: 1807 (remont 2012-2018)
  • Rok instalacji pompy ciepła: 2017
System grzewczy

  • Dolne źródło: Sondy U 4x 100 m
  • Zastosowane urządzenia: Waterkotte Eco Touch Ai NC , wbudowane chłodzenie pasywne, maty kapilarne w sufitach i podłodze (Beka)
  • Typ pompy ciepła: gruntowa
  • Moc grzewcza: 17 kW

 

Opis stanu bazowego

Przed remontem ciepło było pozyskiwane z pieca chlebowego.

Opis systemu z pompą ciepła

Pompa ciepła zasila maty kapilarne umiejscowione pod sufitem i na podłogach. Latem chłodzi pasywnie, zimą grzeje. Ciepła woda użytkowa 300 l zasobnik.

 

Firmy uczestniczące:

Producent: Waterkotte

Instalator: Ekoinstal Reda

Projektant: Hennlich Sp. z o.o.

Kontakt w sprawie referencji: grzegorz.zbik@hennlich.pl