Lokalizacja: Mikoszewo (woj. pomorskie)
Krótki opis
Dom mieszkalny chroniony wpisem do rejestru zabytków. Powstał około 1800 roku i był częścią zagrody olęderskiej typu Langhof. Na posesji znajdował się również wiatrak przemiałowy typu koźlak. W budynku mieszkali gospodarze – młynarze – Scheffler, Kroeker, Grossnik, Petres i Knoop. Według kronik i starych pocztówek w budynku przy ul. Gdańskiej 55 ,w roku 1807 w dniach 5-8 stycznia miała zatrzymać się w czasie ucieczki z Berlina do Kłajpedy królowa Luiza, żona pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Po wojnie budynek zamieszkały był przez ludność napływową, która nie znając specyfiki regionu i nie rozumiejąc architektury Żuław zaniedbała powierzone im budynki. Obecni właściciele przeprowadzili gruntowny remont budynku wraz z renowacją i konserwacją zachowanych oryginalnych elementów konstrukcyjnych i detali architektonicznych. Budynek został również przystosowany do współczesnych wymogów mieszkalnych – został ocieplony od środka i wyposażony w pompę ciepła i maty kapilarne.
Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta
Ze względów funkcjonalnych, ekologicznych, ekonomicznych oraz na niską temperaturę grzania, która nie jest szkodliwa dla konstrukcji drewnianej i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza o każdej porze roku ,a także na bezpieczeństwo instalacji w przypadku budynku drewnianego. Na maty kapilarne zdecydowano się również ze względu na aranżację wnętrza – bez grzejników.
Informacje o obiekcie:
|
System grzewczy
|
Opis stanu bazowego
Przed remontem ciepło było pozyskiwane z pieca chlebowego.
Opis systemu z pompą ciepła
Pompa ciepła zasila maty kapilarne umiejscowione pod sufitem i na podłogach. Latem chłodzi pasywnie, zimą grzeje. Ciepła woda użytkowa 300 l zasobnik.
Firmy uczestniczące:
Producent: Waterkotte
Instalator: Ekoinstal Reda
Projektant: Hennlich Sp. z o.o.
Kontakt w sprawie referencji: grzegorz.zbik@hennlich.pl