Lokalizacja: Radziejowice

Krótki opis

Europejskie Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Hotel Afrodyta*** Business & SPA w Radziejowicach jest malowniczo położone w pobliżu rezerwatu przyrody Dąbrowa Radziejowska. W okolicy znajduje się wiele zabytków kultury, jak i szlaków turystycznych. Podczas pieszych spacerów po lesie czy rowerowych wycieczek na łonie natury można więc podziwiać piękno natury.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Ze względu na nowoczesność, ekonomiczność jak i szczególne usytuowanie zdecydowano się w przypadku instalacji grzewczej na zastosowanie pomp ciepła. W nowej części umiejscowione są m.in. pokoje hotelowe, kuchnie, salę wykładowe, club disco, kręgielnia, pomieszczenia o charakterze socjalno-gospodarczo-magazynowym oraz hala basenowa. Instalacja grzewcza w tym kompleksie wykorzystywana jest do przygotowywania: wody grzewczej, ciepłej wody użytkowej, wody basenowej oraz czynnika chłodzącego. Korzystając z wody grzewczej dobudowana część jest ogrzewana, a w przypadku czynnika chłodzącego jest w pełni klimatyzowana.

Informacje o obiekcie

  • Typ obiektu: usługowy
  • Rok budowy: 2009
  • Rok instalacji pompy ciepła: 2009
  • Dystrybucja ciepła: ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory
System grzewczy

  • Dolne źródło: grunt
  • Zastosowane urządzenia: pompa ciepła Alpha SWP 850H
  • Typ pompy ciepła: solanka/woda
  • Moc grzewcza: 176 kW

Opis systemu z pompą ciepła

Zastosowano układ dwóch pomp ciepła glikol-woda, o łącznej mocy 176kW i COP 4,1 (przy B0/W35 wg EN 255). Jako dolne źródło wykorzystano sondy pionowe o łącznej długości odwiertów 3750 m. Zastosowane pompy ciepła są dostosowane do maksymalnej temperatury zasilania c.o. do +65˚C i minimalnej temperatury glikolu do -5˚C. Pompy te dodatkowo w celu dopasowania mocy grzewczej do zaopatrzenia na ciepło wyposażone są w dwie sprężarki. Maksymalna temperatura na zasilaniu c.o., jaką może osiągnąć ten typ pomp, to +70˚C przy temperaturze na wejściu dolnego źródła +5˚C. Pompy mogą być łączone w kaskady, co jest ich dodatkowym atutem i znacznie ułatwia wykonanie instalacji dla dużych obiektów. W instalacji grzewczej w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych i sali konferencyjnej wykorzystano ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe), a w pokojach hotelowych klimakonwektory. Zaprojektowana temperatura na zasilaniu w przypadku grzania wynosi 40⁰C, a w przypadku ciepłej wody użytkowej 45⁰C. Czynnik chłodzący wykorzystywany do klimatyzacji obiektu zaprojektowano na temperaturę 5⁰C. Klimatyzacja pomieszczeń, w których występuje potrzeba chłodzenia przez cały rok, powoduje stałe podnoszenie temperatury dolnego źródła ciepła, dzięki czemu pompy ciepła pracują z jeszcze wyższymi współczynnikami COP, a to powoduje obniżenie energochłonności układu.

Dodatkowe informacje

Obiekt jest komfortowo i bezobsługowo ogrzewany oraz klimatyzowany. Rozbudowano go i zmodernizowano instalację grzewczą nie tylko z myślą o komforcie gości, ale także trosce o utrzymanie harmonii z przyrodą.

 

Firmy uczestniczące

Producent: alpha innotec