Lokalizacja: Blizne Łaszczyńskiego (woj. mazowieckie)

Krótki opis

Linegal Chemicals to producent odczynników chemicznych dla sektora badawczego, przemysłowego oraz wielu budżetowych instytucji o profilu chemicznym, medycznym, biologicznym i ochrony środowiska.

Informacje o obiekcie:

  • Typ obiektu: budynek produkcyjny
  • Powierzchnia ogrzewana: 2 200 m2
  • Rok budowy: 2015
  • Rok instalacji pompy ciepła: 2015
  • Inwestor: Linegal Chemicals Sp. z o.o.
System grzewczy

  • Zastosowane urządzenia: Przemysłowe pompy ciepła EUROS GEO PRO, przemysłowe centrale wentylacyjne EUROS PRO o wydajności 9000 m3/h.
  • Typ pompy ciepła: Pompa ciepła glikol-woda
  • Moc grzewcza: 120 kW
  • Oszczędności eksploatacyjne, roczne: Roczne koszty eksploatacyjne 10 000 zł

 

Opis systemu z pompą ciepła:

Oczekiwania inwestora to zapewnienie przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych w nowo budowanym obiekcie o powierzchni 2 200 m2 stabilnych warunków klimatycznych przez wszystkie pory roku oraz ze względu na planowaną wewnątrz produkcję szkodliwych chemikaliów, wysokowydajną wentylację.

W celu znacznego obniżenia kosztów chłodzenia podczas upałów zastosowano tzw. free cooling. Określenie „darmowe chłodzenie” wynika z tego, że krążący w odwiertach ziemnych glikol jest pompowany bezpośrednio do stropów termoaktywnych i do wymienników w kanałach nawiewowych. Jego temperatura przy wyjściu jest na tyle niska, że wystarcza do chłodzenia budynku bez potrzeby uruchamiania pomp ciepła.
Wnętrza z chłodzonymi stropami są szczególnie przyjazne dla ludzi. Układ chłodzący pracuje w zupełnej ciszy nie powodując dokuczliwego ruchu powietrza i hałasu znanego z konwencjonalnych urządzeń klimatyzacyjnych.
Dla zapewnienia dopływu świeżego powietrza zastosowano centrale wentylacyjne EUROS PRO. Dzięki wysokosprawnym wymiennikom cyrkulacja powietrza odbywa się z maksymalnym odzyskiem ciepła obniżając znacząco koszty ogrzewania obiektu. Dla zapewnienia wydajnego źródła ciepła zimą i dodatkowego chłodu latem zastosowano solankowe przemysłowe pompy ciepła EUROS GEO PRO. Sterowanie systemem grzewczo-chłodniczym jest zapewnione przez aplikacje mobilną EUROS MOBILE. Pozwala to na monitorowanie parametrów pracy i dostęp do automatyki z dowolnego miejsca w budynku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów unikając drogich modułów nastawczych w każdym z pomieszczeń.

Korzyści to obniżenie kosztów eksploatacyjnych w stosunku do konwencjonalnych technologii o 80% Wysoki komfort cieplny i akustyczny wewnątrz obiektu. Bezpieczeństwo pracy z chemikaliami.

 

Firmy uczestniczące:

Producent: Euros Energy Sp. z o.o.