Lokalizacja: Nysa (woj. opolskie)

Krótki opis

Osiedle domków o powierzchni 140 m2 i 170 m2 o nazwie „Słoneczna Jedynka” w Nysie (woj. opolskie), wyposażone w nowoczesny, ekologiczny i niezwykle tani w użytkowaniu system grzewczy, wykorzystujący odnawialne źródła energii, na bazie powietrznych pomp ciepła NIBE SPLIT. Jest to jedno z pierwszych tak ekologicznych i za razem ekonomicznych w użytkowaniu osiedli w Polsce.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

Celem nadrzędnym dla projektantów w momencie rozpoczęcia prac nad budynkami było takie ich zaprojektowanie, aby do ogrzania potrzebna była mała ilość energii. Udało się to zrealizować między innymi, poprzez zastosowanie powietrznych pomp ciepła.

Informacje o obiekcie:

  • Typ obiektu: jednorodzinny
System grzewczy

  • Typ pompy: powietrzne pompy ciepła NIBE SPLIT
  • Moc grzewcza: w zal. od wielkości domu zastosowano pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą od 3 do 8kW i od 4 do 12kW

 

Opis systemu z pompą ciepła

Zastosowano powietrzne pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą w zakresie do 8 lub 12kW, dobrane odpowiednio do zapotrzebowania na ciepło wybudowanych domów. Pompa ciepła rocznie produkuje około 16 000 kWh, czerpiąc odnawialną energię cieplną z powietrza, a koszt energii potrzebnej do jej pracy wynosi średnio 250zł/miesięcznie. Niski pobór energii elektrycznej przez sprężarkę pompy ciepła, wynika z wysokiego współczynnika sprawności pomp ciepła NIBE (NIBE SPLIT w systemach niskoparametrowych osiąga SCOP=4,3, COP=4,4 przy A7/W35).

Zainstalowany w centralnej części domu kominek o mocy 8 kW lub grzałka elektryczna wbudowana w jednostce wewnętrznej pompy ciepła może być szczytowym źródłem energii cieplnej, w ciągu kilku najzimniejszych dni w roku. Oprócz funkcji centralnego ogrzewania, pompa ciepła realizuje również produkcję ciepłej wody użytkowej we wbudowanym 270 litrowym zbiorniku, w którym woda ogrzewana jest w bardzo higieniczny sposób, przepływając przez wężownicę ze stali nierdzewnej. Rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach na parterze, odbywa się za pomocą wodnego systemu podłogowego, a w czterech sypialniach na piętrze za pomocą grzejników o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła. W okresie letnim pompa ciepła pracuje w trybie rewersyjnym, zapewniając chłodzenie pomieszczeń.

 

Firmy uczestniczące:

Producent: NIBE