Serdecznie dziękujemy Uczestnikom Seminarium online pt.: Produkcja pomp ciepła i urządzeń OZE w Polsce – szanse i zagrożenia w świetle REPowerEU

Termin: 25 października 2022 r.

Godz. 10:00-13:00

Opis spotkania:

Napaść Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. spowodowała przyspieszenie transformacji zaprojektowanej w Europejskim Zielonym Ładzie i przedstawienie przez Komisję Europejską w maju 2022 r. pakietu REPowerEU. Propozycje działań zawarte w pakiecie wskazują na przyspieszone odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach w najbliższych latach, zmiany w projekcie dyrektywy EPBD, a także na konieczność co najmniej dwukrotnego zwiększenia produkcji pomp ciepła. W trakcie spotkania przedstawiliśmy szczegóły REPowerEU, jak również aktualną sytuację w Europie i Polsce w zakresie przyspieszenia produkcji urządzeń OZE, ze szczególnym uwzględnieniem pomp ciepła.

Harmonogram i prezentacje (w celu pobrania prezentacji należy kliknąć na jej tytuł):

10:00-10:05 Przywitanie i wstęp – Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

10:05-10:30 REPowerEU i bezemisyjne technologie grzewcze – Izabela Zygmunt – Ekspertka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu | Komisja Europejska

10:30-10:55 Odpowiedź producentów urządzeń grzewczych w UE na REPowerEU – Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

10:55-11:20 Transformacja pomp ciepła w Niemczech i wpływ na rynek w Europie – Marek Miara – Business Developer Heat Pumps | Fraunhofer ISE

11:20-11:40 Nowy program wsparcia badań i rozwoju dla pomp ciepła – Wojciech Racięcki – Dyrektor działu | Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

11:40-11:50 Przerwa

11:50-13:00 Debata oraz pytania od uczestników seminarium

Prowadzenie debaty: 

  • Grzegorz Burek – Redaktor Naczelny | GLOBENERGIA

Uczestnicy debaty:

  • Izabela Zygmunt – Ekspertka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu | Komisja Europejska
  • Paweł Lachman – Prezes Zarządu | Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
  • Marek Miara – Business Developer Heat Pumps | Fraunhofer ISE
  • Wojciech Racięcki – Dyrektor działu | Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Janusz Starościk – Prezes Zarządu | Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

13:00 Zakończenie seminarium 

 


 

Zapis wideo seminarium:

 

 


 

Prelegenci:

 

Izabela Zygmunt
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej
Ekspertka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu

Ekspertka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Wcześniej zajmowała się tematyką europejskiej polityki klimatycznej i energetycznej oraz sprawiedliwej transformacji jako starsza analityczka w think-tanku Wise-Europa oraz specjalistka w organizacjach pozarządowych: Polskiej Zielonej Sieci oraz CEE Bankwatch Network.

 

 


 

Paweł Lachman
Prezes Zarządu 
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Od stycznia 2011 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, stowarzyszenia skupiającego branży pomp ciepła w Polsce. Od 2020 r. pełni funkcje koordynatora Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej. Od sierpnia 2020 jest członkiem zespołu do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków przy Ministerstwie Rozwoju.
Posiada ponad 25-letnie doświadczenie z prowadzenia szkoleń dla instalatorów i projektantów branży z OZE i techniki grzewczej (pompy ciepła, układy hybrydowe pomp ciepła, termiczne kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, systemy hydrauliczne c.o. ogrzewania i ciepłej wody użytkowej).
Prowadzący w latach 2011-2012 kursy certyfikowanego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła „Instal+RES” (Politechnika Krakowska). Od 2014 prowadzi kursy w ramach europejskiego systemu szkoleń „Eucert” (EHPA i PORT PC).
Absolwent Politechniki Krakowskiej, kierunek inżynieria środowiska. Zatrudniony jako inżynier szkoleniowy w firmie Vaillant Saunier Duval sp. z o.o. do końca 2020 r.
Koordynator i członek zespołu autorskiego branżowych wytycznych PORT PC w zakresie pomp ciepła cz. 1-8. ). Jest autorem ponad 60 artykułów branżowych o tematyce odnawialnych źródeł ciepła i techniki grzewczej.


 

Marek Miara
Business Developer Heat Pumps
Fraunhofer ISE

Jest długoletnim pracownikiem Instytutu Fraunhofera ISE z siedzibą główna we Freiburgu w Niemczech. Obecnie koordynuje w Instytucie wszelkie działania związane z tematem pomp ciepła.
Studiował na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie w Kassel, w roku 2014 obronił tytuł doktora z zakresu oceny efektywności pomp ciepła.
Brał udział w wielu niemieckich oraz międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.
Przewodzi międzynarodowym projektem „Heat Pumps in Multi-Family Buildings” (Annex 50) w ramach IEA Heat Pump Technologies Programm.
Jest członkiem szeregu gremiów wytycznych VDI (Verband Deutscher Ingenieure), członkiem zarządu niemieckiego „Towarzystwa Chłodu i Technik Klimatyzacyjnych” DKV e.V., członkiem zarządu „Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła”(EHPA), oraz aktywnym członkiem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Autor wielu publikacji naukowych z zakresu pomp ciepła oraz budownictwa energooszczędnego. Prelegent oraz organizator licznych konferencji.


 

Wojciech Racięcki
Dyrektor działu | Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Telekomunikacji. Przez lata realizował liczne projekty w branży telco, a od kilku lat również w zakresie ochrony powietrza. Kierował Pionem Sieci Edukacyjnych w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, rozwijając Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE) i Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Obecnie dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR.

 

 


 

Grzegorz Burek
Redaktor naczelny 
GLOBENERGIA

Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA, promotor zrównoważonego rozwoju oraz odnawialnych źródeł energii. Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, działacz na rzecz pomp ciepła (członek PORT PC) oraz geotermii (członek PSG).
Organizator i pomysłodawca wielu konferencji i wydarzeń branżowych oraz samorządowych, powiązanych z OZE. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.