W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor budynków.

Druga publikacja “Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?” pokazuje wprowadzane zmiany prawne, które w istotny sposób wpływają na renowacje budynków, w tym zwiększenie efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, czy rozwój technologii pomp ciepła. Podkreślana jest konieczność kompleksowego podejścia do tych wyzwań wskazując wyliczenia realnych korzyści wynikających z obniżenia kosztów za zużywaną energię. Ponadto, przedstawiony został przegląd działań poszczególnych państw w Unii na kryzys energetyczny. Większość państw już wdraża ambitne działania zaproponowane przez UE polegające na promocji oszczędności energii, odchodzeniu od dotacji publicznych dla urządzeń na paliwa kopalne, czy wprowadzaniu zakazów stosowania nowych kotłów gazowych lub olejowych w budynkach. Raport przedstawia również zachodzące zmiany, które unaoczniają konieczność odważnych decyzji i przyspieszenia transformacji również w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.

Pobierz poradnik: “Rozpakowujemy REPowerEU. Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?” TUTAJ

Zobacz pozostałe poradniki:

  • Pobierz poradnik: “Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” TUTAJ