Na portalu Teraz Środowisko ukazał się Temat Miesiąca jakim są pompy ciepła. Opublikowane tam zostały przykłady, spojrzenie ekspertów, praktyków, a także producentów pomp ciepła. Temat Miesiąca został objęty patronatem PORT PC.

Zachęcamy do lektury na portalu Teraz Środowisko:

https://www.teraz-srodowisko.pl/temat-miesiaca/

Paweł Lachman – Prezes PORT PC udzielił również wywiadu dla Teraz Środowisko, którego fragment zamieszczamy poniżej:

Jaka technologia wiedzie prym wśród pomp ciepła? Gdzie 2-3 letni okres zwrotu z inwestycji jest standardem? O kondycji branży, potrzebach zmian i perspektywach rozwoju rozmawiamy z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC.

Teraz Środowisko: Branża pomp ciepła rozwija się w Polsce intensywnie. Gdzie wzrost jest największy?
Paweł Lachman: Pompy ciepła mają z pewnością coraz większe zastosowanie w budownictwie. Siedem lat temu instalowane były w mniej niż 3 proc. nowych budynków jednorodzinnych, teraz jest to już około 15 proc. Szczególnie szybko rozwija się rynek powietrznych pomp ciepła (2/3 wszystkich instalowanych pomp ciepła). Są uznawane za technologię przyszłości, ze względu na stosunkowo prosty montaż w budynkach, niższą cenę oraz coraz wyższą efektywność, a więc niskie koszty eksploatacji. Rynek powietrznych pomp ciepła w Polsce wzrósł w 2018 r. o 30 proc. Prognozujemy, że dzięki Programowi Czyste Powietrze w bieżącym roku wzrost może osiągnąć ponad 50 proc.

TŚ: Program Czyste Powietrze tak silnie wspiera pompy ciepła?
PL: Tak, to prawda, jednak obecnie największe jest znaczenie edukacyjne Programu. W mojej ocenie, przez ostatnie pół roku nastąpiła ogromna zmiana świadomości u klientów, którzy po prostu nie chcą inwestować w technologie bazujące na spalaniu węgla. W innych krajach Europy procesy były podobne, jednak u nas przebiega to dużo szybciej. Przykładowo w Wielkiej Brytanii odejście od kotłów węglowych trwało wiele lat, u nas efekty widać już po pół roku działania Programu. Oczywiście kapitalne jest znaczenie alarmów smogowych, które pociągnęły tysiące aktywistów do walki ze smogiem, dzięki czemu większa część społeczeństwa może podejmować świadome, pro-środowiskowe wybory.

Dalsza część wywiadu na stronie: https://portpc.pl/potencjal-pomp-ciepla-jest-dostrzegany-w-polsce-coraz-czesciej/