Rekordowe ceny paliw kopalnych oraz konieczność szybkiego ograniczenia zależności Unii Europejskiej od importu nośników energii – szczególnie gazu ziemnego – z Rosji sprawiły, że znacznie więcej uwagi zaczęliśmy poświęcać cenom oraz ilości zużywanej przez nas energii zarówno energii elektrycznej jak i tej cieplnej. Polki i Polacy zaczęli szukać sposobów na oszczędzanie energii, a Komisja Europejska rozpoczęła prace nad pakietem rozwiązań – czyli planem REPowerEU, które przyspieszą uniezależnienie się UE od importu paliw kopalnych z Rosji i przyspieszą transformację energetyczną w Europie.

Instytut Reform oraz PORT PC przygotowały serię przewodników przybliżających odpowiedź Europy na kryzys. Poruszają one m.in. inicjatywy w obszarze sektora budynków, odnawialnych źródeł energii oraz społeczności energetycznych, przedstawiając jednocześnie najważniejsze implikacje i pozwalając lepiej zrozumieć co unijne inicjatywy będą oznaczać dla polskich obywateli.

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu podsumowującym publikacje i najważniejsze wnioski. Wydarzenie odbędzie się 15.05.2023 r. (poniedziałek) w godz. 11:00-12:30 na platformie Microsoft Teams.

Więcej informacji o spotkaniu wraz z agendą znajdą Państwo TUTAJ

Rejestracja  

Celem rejestracji na wydarzenie, prosimy o wypełnienie formularza.

 

Publikacje Instytutu Reform i PORT PC:

Pobierz poradnik: „Rozpakowujemy REPowerEU: społeczności energetyczne – brakujący element układanki” TUTAJ

Pobierz poradnik: Rozpakowujemy REPowerEU: raport “Czysta energia receptą na kryzys energetyczny” – wersja zaktualizowana w zakresie wyników negocjacji z grudnia 2022 r. TUTAJ.

Pobierz poradnik:  Rozpakowujemy REPowerEU: fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach TUTAJ

Pobierz poradnik: Rozpakowujemy REPowerEU. Koniec z wampirami energetycznymi. TUTAJ

Pobierz poradnik: “Rozpakowujemy REPowerEU. Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?” TUTAJ

Pobierz poradnik:  „Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” TUTAJ