W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU” PORT PC we współpracy z Instytutem Reform przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej na rzecz szybszego odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor OZE.

Publikacja „Rozpakowujemy REPowerEU: społeczności energetyczne – brakujący element układanki” zwraca uwagę na to, że wiele obywatelek i obywateli w Polsce nie ma możliwości zaangażowania się w transformację energetyczną przy obecnych regulacjach rynku energii. Rozwiązaniem mogą być społeczności energetycznych – formuła, która umożliwia obywatelom, małym przedsiębiorcom i władzom lokalnym wytwarzanie, zarządzanie i zużywanie własnej energii. Polskie przepisy znacząco odbiegają jednak od wytycznych unijnych, hamując skuteczny rozwój społeczności. Publikacja zaznacza, że włączenie obywateli do transformacji energetycznej jest jednym z niezbędnych elementów przyspieszenia rozwoju OZE i konieczne jest wdrożenie zmian regulacyjnych, które umożliwią szeroki rozwój społeczności energetycznych w Polsce.

Pobierz poradnik: „Rozpakowujemy REPowerEU: społeczności energetyczne – brakujący element układanki” TUTAJ

 


Pobierz pozostałe poradniki:

Pobierz poradnik: Rozpakowujemy REPowerEU: raport “Czysta energia receptą na kryzys energetyczny” – wersja zaktualizowana w zakresie wyników negocjacji z grudnia 2022 r. TUTAJ.

Pobierz poradnik:  Rozpakowujemy REPowerEU: fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach TUTAJ

Pobierz poradnik: Rozpakowujemy REPowerEU. Koniec z wampirami energetycznymi. TUTAJ

Pobierz poradnik: “Rozpakowujemy REPowerEU. Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?” TUTAJ

Pobierz poradnik:  „Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” TUTAJ