Z ogromnym żalem i niewypowiedzianym smutkiem przekazujemy informację o śmierci naszego kolegi mgr inż. Tomasza Mani. Tomasz Mania to absolwent  Politechniki Gdańskiej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa – Instytut Okrętowy (1999r.). Absolwent wielu kierunków studiów podyplomowych z zakresu OZE, efektywności energetycznej i zarzadzania projektami. Związany z kilkoma uczelniami w tym z Politechniką Gdańską, Politechniką Białostocką, Sopocką Szkołą Wyższą, Bydgoską Szkołą Wyższą Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Od 2015 roku związany również z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (obecnie Politechnika Bydgoska).

Mgr inż. Tomasz Mania od wielu lat dzielił się z nami swoją energią, optymizmem i wielką pasją do branży odnawialnych źródeł energii, a do pomp ciepła w szczególności! Sporo by wymieniać! To autor oraz współautor wielu ekspertyz, analiz, koncepcji, projektów oraz wdrożeń takich jak: Centrum Badawcze PAN – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (współautor koncepcji budowlano-instalacyjnej), Molo Sopot Budynek Kubaturowy, Akwarium Gdyńskie, SKŻ Sopot Hestia, Muzeum w Biskupinie, Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku, Szkoła Podstawowa w Cedrach Wielkich i w Cedrach Małych, Centrum Hewelianum, Muzeum Wraków w Tczewie, Remiza Strażacka w Purdzie, Dom Uphagena w Gdańsku, Hala Widowiskowo-Sportowa Urania w Olsztynie, Hala sportowa z basenem w Mielcu, Centrum Kultury w Chojnicach, Budynek NOT w Gdańsku, Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku i wiele innych.

To pomysłodawca i realizator unikalnych w skali kraju studiów podyplomowych z pomp ciepła i magazynowania energii termalnej organizowanych w Bydgoszczy. Od 2013 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenie Pomp Ciepła w Gdańsku. Był założycielem i Vice-Prezesem Ukraińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła i Magazynowania Energii.

W swoim dorobku naukowym posiada 45 publikacji z zakresu pomp ciepła, magazynowania energii, budownictwa ekoenergetycznego i efektywności energetycznej. Dydaktykę prowadził w ramach kierunku inżynierskiego IOZE, studiów podyplomowych z zakresu OZE na UTP w Bydgoszczy, Sopockiej Szkole Wyższej oraz w IMP PAN w Gdańsk z zakresu OZE w praktyce. Był organizatorem oraz prelegentem wielu szkoleń, seminariów, konferencji w kraju i za granicą w tym na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym (Ukraina). Jego pasją były projekty B+R. Jest współautorem wniosków i wykonawcą obecnie realizowanych projektów wdrożeniowych z zakresu OZE w tym między innymi przy współpracy z firmami i innymi uczelniami w tym z Politechniką Białostocką.

Jego pasją było nurkowanie. Często wyjeżdżał by oddawać się tej pasji. Wiele by o nim pisać. Człowiek czynu i działania! Co najważniejsze, zawsze był chętny nieść pomoc innym, zaangażowany w wiele działań na polu projektów badawczo-rozwojowych oraz edukacji i szkoleń branży OZE. Studenci cenili go jako dydaktyka/praktyka i szkoleniowca, zawsze w pełni oddanego i zaangażowanego w proces dydaktyczny.

Dziś czujemy wielką pustkę, smutek i niedosyt, niedowierzanie, bo tyle jeszcze mógł nam przekazać… Płomień zgasł. Zdecydowanie za szybko i niespodziewanie, ale pamięć o Tomaszu będzie w naszych sercach zawsze żywa!

Z rodziną oraz wszystkimi bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrążeni w smutku, współpracujący z nim pracownicy Politechniki Gdańskiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Bydgoskiej, Bydgoskiej Szkoły Wyższej, Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz firmy: Frizo sp. z o.o., Vitroflora i wszyscy, którzy go znali!

 

Informacja o dacie i miejscu pogrzebu na https://zielen.pl/nekrolog/tomasz-stanislaw-mania/