Lokalizacja: Białystok (woj. podlaskie)

Krótki opis

W domu jednorodzinnym w Grabówce właściciel zdecydował się na zainstalowanie inteligentnego systemu grzewczego składającego się z powietrznej pompy ciepła NIBE SPLIT, rekuperatora NIBE ERS, kotła gazowego NIBE GBM oraz paneli fotowoltaicznych NIBE PV.

Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta

W 2017 roku właściciel kupił nowy dom wybudowany przez dewelopera. W ponad 140-metrowym budynku zamieszkał z żoną i dwójką dzieci. Mimo, że do obiektu doprowadzono przyłącze gazowe, właściciele zdecydowali się na znacznie bardziej nowoczesny system grzewczy. W domu zamontowano powietrzną pompę ciepła NIBE SPLIT z modulowaną mocą od 3 do 8 kW, rekuperator ERS 500 o wydajności do 500 m3/h oraz zestaw fotowoltaiczny o łącznej mocy prawie 6 kW. Dodatkowo wykorzystano też istniejące przyłącze gazowe i zainstalowano kocioł gazowy NIBE GBM 10-15. Taki system odpowiada za ogrzewanie domu zimą, dostarczenie ciepłej wody użytkowej, rekuperację, czyli wentylację z odzyskiem ciepła, a także chłodzenie latem.

Ze wstępnych wyliczeń wynikało, że należy zainstalować pompę ciepła o mocy 12 kW. Jednak z uwagi na doprowadzone do domu przyłącze gazowe, inwestorzy zdecydowali, że kocioł gazowy wykorzystany zostanie jako szczytowe źródło ciepła, redukując jednocześnie moc pompy ciepła z 12 kW do 8 kW.

Szczytowe źródło ciepła uaktywnia się wtedy, gdy pompa ciepła nie jest w stanie sama pokryć zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Do takiej sytuacji dochodzi jedynie zimą, podczas bardzo niskich temperatur. W domu inwestora piec gazowy zaczyna wspomagać pompę ciepła, gdy temperatura na zewnątrz spada do ok. – 10oC.

Informacje o obiekcie:

 • Typ obiektu: jednorodzinny
 • Powierzchnia ogrzewana: 143 m2
 • Rok budowy: 2016
 • Rok instalacji pompy ciepła: 2016
 • Dystrybucja ciepła: Ogrzewanie podłogowe oraz klimakonwektory
System grzewczy

 • Dolne źródło: powietrze zewnętrzne
 • Zastosowane urządzenia:
  Pompa ciepła NIBE SPLIT 8 kW (AMS 10-8+HK 200S+SMO40),
  Kocioł gazowy NIBE GBM 10-15,
  Rekuperator NIBE ERS 10-500,
  System fotowoltaiczny NIBE PV
 • Typ pompy ciepła: Powietrze/woda
 • Moc grzewcza: 8 kW

 

Opis systemu z pompą ciepła:

W budynku jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 143 m2 (+ nieogrzewany garaż) położonym województwie podlaskim, właściciel zastosował instalację hybrydową, gdzie powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT 8 kW (AMS 10-8+HK 200S+SMO40) współpracuje z systemem fotowoltaicznym on-grid NIBE PV 6kW i zbiornikiem buforowym NIBE UKV 100. Wspomagająco jako dodatkowe źródło ciepła zastosowano kocioł gazowy (NIBE GBM10-15 + OPT). W domu zamontowano również centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła NIBE ERS 500.
Urządzenia zamontowano pod koniec 2016 r. i w październiku tego samego roku włączono ogrzewanie na cele budowlane. Całość systemu uruchomiono po zasiedleniu budynku w czerwcu 2017 r.
Zainstalowany system posiada możliwość sterowania przez Internet za pomocą witryny www.nibeuplink.com oraz za pomocą aplikacji na smartfony oraz tablety NIBE Uplink, dzięki czemu można w swobodny sposób monitorować i sterować ogrzewaniem, chłodzeniem, produkcją c.w.u. oraz systemem wentylacji z odzyskiem ciepła.

Właściciel na własne potrzeby prowadzi monitoring systemu i po roku eksploatacji wyliczył koszt ogrzewania domu, wentylacji, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej, który wyniósł 98 zł/m-c.

Najlepsze technologie w nowoczesnym domu:

Pompa ciepła, rekuperator i panele PV – koszty i oszczędności:

Zalety stosowania pompy ciepła w nowoczesnym domu:

Firmy uczestniczące:

Producent: NIBE-Biawar sp. z o.o.

Instalator: PUH VILLAVARME Marcin Krystoń

Kontakt w sprawie referencji: e-mail: mturecka@biawar.com.pl