X KONGRES PORT PC

“Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce”

2 czerwca 2022 r., Kraków, formuła hybrydowa

Pobierz folder informacyjny Kongresu
Materiały pokongresowe – prezentacje z Kongresu i poradniki.

2 czerwca 2022 r. w Krakowie odbył się X Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). W tym roku wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w formie hybrydowej. X Kongres był szczególnie ważnym momentem w 11-letniej historii stowarzyszenia i historii pomp ciepła w Polsce.

Zapis wideo wydarzenia:

Kongres PORT PC to najważniejsze, coroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, w każdym roku gromadzące kilkaset osób z branży techniki grzewczej i budynkowej. Warto wspomnieć, że 2021 roku na wydarzeniu było ponad 1000 uczestników. Spotkanie ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Gośćmi specjalnymi X Kongresu byli m.in.: Paweł Mirowski – Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Jan Rosenow – dyrektor Programów Europejskich z The Regulatory Assistance Project, Phil Hurley – Prezes Zarządu Heat Pump Association (HPA), Monika Morawiecka – Senior Advisor The Regulatory Assistance Project oraz Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.

Wiodącym zagadnieniem X Kongresu PORT PC było pokazanie nowych wyzwań dla branży pomp ciepła oraz omówienie nowych programów dofinansowania dla pomp ciepła zarówno dla budynków nowo budowanych jak i poddawanych termomodernizacji. Oprócz tego ważnymi tematami poruszanymi w trakcie wydarzenia było przybliżenie sytuacji w dwóch kluczowych krajach w Europie: w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz wyzwania przed branżą w Polsce, optymalne programy wsparcia w Europie oraz nowe standardy branżowe PORT PC dotyczące dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła.

Podczas Kongresu zostały przedstawione także działania w branży pomp ciepła oraz wskazówki jak musi zmienić się rynek w Polsce w najbliższych latach.

Jak twierdzi Paweł Lachman – prezes zarządu PORTPC – „praktycznie wszystkie prognozy dotyczące przyszłości zastosowania pomp ciepła znalazły potwierdzenie w kluczowym znaczeniu w obecnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej i Europejskim Zielonym Ładzie. Co jest też istotne, dotyczy to również opublikowanej w maju 2021 mapie drogowej „Net Zero by 2050” Międzynarodowej Agencji Energii. Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest szybki rozwój branży producentów pomp ciepła i osprzętu w Polsce oraz zapewnienie fachowej siły instalacyjnej. Były to jedne z najważniejszych tematów X Kongresu PORT PC”.

Program ramowy:

W czasie X kongresu PORT PC odbyły się sesje tematyczne:

  • Rynek pomp ciepła w Polsce i na Świecie. Nowe wyzwania dla branży pomp ciepła.
  • Pompy ciepła w Polsce – panel dyskusyjny – tematy poruszane w sesji pierwszej
  • Nowe programy dofinansowań do pomp ciepła. Program „Moje ciepło”, „Czyste Powietrze” i inne programy wsparcia
  • Dolne źródła dla pomp ciepła
  • Działania w branży pomp ciepła. Jak musi się przygotować rynek?

Fotorelacja